MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

W piątek 25 marca br. 20-osobowa grupa naszych parafian brała udział w Misterium Męki Pańskiej, które wystawiane było w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Zespół Teatralny działający przy Parafii Św. Elżbiety w Cieszynie prowadził uczestników ścieżkami wydarzeń z historii zbawczej, począwszy od sceny zawarcia Przymierza na Synaju, aż do chwili Zmartwychwstania. Uwagę widzów, którzy wypełnili całą widownię, przykuwały monumentalne rozwiązania scenograficzne, starannie dopracowane układy sceniczne, kostiumy i oryginalne rekwizyty przywiezione z Ziemi Świętej oraz przepiękna muzyka i śpiew. Udział w misterium na pewno pomogło w głębokim przeżywaniu wydarzeń Wielkiego Tygodnia.

W całym przedstawieniu pokazana była ta niepojęta miłość Jezusa do człowieka, Jego cierpienie dla nas i Jego walka ze złym, ze szatanem. Przejmująca jest także rola Matki Bożej, która wszystko przyjmuje z tak wielką pokorą i zaufaniem, jako służebnica Pańska. To Ona przychodzi do Piotra płaczącego po zdradzie i mówi, aby żałował, a Jezus wybaczy mu wszystko i na nim zbuduje Swój Kościół. A po śmierci i złożeniu do grobu Swojego Syna, w tym wielkim bólu mówi z wielką wiarą, że „jeszcze tylko trzy dni” do Zmartwychwstania.

Misterium Męki Pańskiej nie należy do tych prostych, łatwych przedstawień, które oglądamy w wolnym, czasie. To coś więcej, coś, czego nie da się w pełni opisać w takiej marnej relacji; to coś, co trzeba przeżyć i warto przeżyć.  Podziwiam ludzi, którzy podjęli się zorganizowania i przeprowadzenia tego misterium, zrobili to naprawdę po mistrzowsku i dobrze, że jeszcze tacy są na tym świecie. 🙂

A na koniec zachęcam wszystkich czytających tą relację i nie tylko, aby wybrać się kiedyś na Misterium Męki Pańskiej i przeżyć to wszystko samemu.

Ks. Ireneusz Kwoka

15tiff infomation