PRZED ŚWIATOWYMI DNIAMI MŁODZIEŻY

Z rozmów z mieszkańcami naszej diecezji wynika, że mają spore obawy przed przyjęciem młodych pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży w swoich domach. „Nie znam języka obcego, jak się domagam?”, „Boję się wpuścić obcych ludzi pod swój dach”, „Nie mam czasu przez tydzień zajmować się gośćmi, muszę iść do pracy” – to chyba najczęściej pojawiające się obawy. Niepotrzebnie…

Zanim młodzi ludzie spotkają się pod Krakowem z papieżem Franciszkiem, będą przebywali w różnych częściach Polski. W naszej diecezji będzie to 5 do 6 tysięcy osób. Wśród nich będzie kilku biskupów (najczęściej zamieszkają na plebaniach) i wielu księży, sióstr i braci zakonnych. Tzw. Tydzień w diecezji czyli najczęściej czas od 20 do 25 lipca 2016 roku będzie wypełniony spotkaniami na szczeblu parafialnym, dekanalnym i diecezjalnym. Większość gości z praktycznie całego świata zamieszka w domach i mieszkaniach słynących z gościnności polskich rodzin. Dla celów logistycznych przyjęto, że na 1000 mieszkańców będzie to 10 pielgrzymów. Są to jednak dane umowne, bo niektóre wspólnoty parafialne już zadeklarowały, że chcą przyjąć znacznie więcej gości. Wielu Polaków mieszkało w domach w krajach, gdzie odbywały się poprzednie Światowe Dni Młodzieży. Teraz nasza szansa, by się zrewanżować. Przyjmij świat u siebie!

Nasi goście nie będą przypadkowymi osobami. Będą to członkowie grup parafialnych i wspólnot, które znacznie wcześniej się zarejestrowały w odpowiednim systemie zgłoszeń. Każda grupa przyjedzie (lub przyleci) z opiekunem, w czasie drogi poznając się jeszcze lepiej. Niektóre grupy już się kontaktują z miejscem docelowym przez maila, skype lub facebook’a. I nieważne, czy mieszkamy w dużym domu czy mamy mieszkanie w bloku. Ważne, by gości przyjąć u siebie, a nie w szkole czy internacie. Wystarczy pokoik i łóżko, a nawet materac na podłodze oraz ciepły posiłek.

Problemem do pokonania jest też bariera komunikacyjna. Najważniejszy jest język serca. Ostatecznie na migi zawsze można się jakoś dogadać. Pomogą też słowniki i rozmówki polsko – jakieś tam, są też translatory na komórkę i tablet.

Pielgrzymi będą mieszkać w naszych domach właściwie tylko w nocy, rano i wieczorem. Trzeba im zaproponować śniadanie i kolację, pozostałą część dnia goście spędzą na zajęciach organizowanych przez dekanat i diecezję. Będzie to wyjazd na pielgrzymkę, zwiedzanie czy pieszy rajd. Oczywiście można się wybrać razem z nimi, ale jeśli nie mamy na to czasu, możemy się zająć swoimi sprawami. Ale za to niedziela będzie dla was. Oprócz wspólnej Mszy Świętej, będzie okazja do wspólnego spaceru, grila czy obiadu. Historia poprzednich Światowych Dni Młodzieży pokazuje, że te przyjaźnie trwają później całe lata.

Jak zgłosić swoją chęć przyjęcia pielgrzymów? Niektóre parafie już tworzą listy chętnych. W czasie najbliższej wizyty kolędowej można o to spytać swojego księdza. W wielu wspólnotach kolportowane są odpowiednie karty zgłoszeniowe. W każdej parafii jest też wyznaczony przez proboszcza wolontariusz, który z grupą współpracowników pomoże wszystko przygotować. Już niedługo opublikujemy też program pobytu młodych ludzi z całego świata w naszej diecezji.

A zatem: jeżeli chciałbyś spotkać ciekawe osoby, poznać kulturę obcego kraju, nawiązać nowe, międzynarodowe znajomości, dać świadectwo swojej wiary albo po prostu: być blisko, skontaktuj się ze swoim księdzem lub liderem parafialnych przygotowań do ŚDM. Jak mówi Pismo Święte: „Niech trwa braterska miłość. Nie zapominajmy o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę” (Hbr 13,1-2).

Diecezja sosnowiecka to 162 wspólnoty parafialne rozsiane na terenie 25 gmin. Coraz bardziej widać mobilizację przed Światowymi Dniami Młodzieży. Aktywnie w przygotowania włączają się parafie, ale także samorządowcy. Te pierwsze chcą zrobić wszystko, by Tydzień w Diecezji był wielkim wydarzeniem duchowym, ci drudzy, by stał się doskonałą okazją do promocji regionu.

Młodzież, która do nas przyjedzie, reprezentować będzie praktycznie wszystkie zakątki globu. Dla nich, a także dla gospodarzy przygotowywane są materiały promocyjne i informacyjne. Gminy mają dostarczyć odpowiednie teksty, produkowane są też tzw. roolup’y czyli składane stojaki z banerami informującymi o wydarzeniu. Znajdą się one we wszystkich kościołach oraz w wielu urzędach czy ośrodkach, które wyrażą takie pragnienie, by je ustawić. Jednym z pomysłów jest też przygotowanie specjalnej aplikacji internetowej, która będzie informować na bieżąco o wszystkim, co dotyczy Tygodnia w Diecezji i Światowych Dniach Młodzieży. Od wielu tygodni działa też strona internetowa www.smds.pl. Pojawiły się na niej już pierwsze teksty informacyjne w językach obcych.

Młodzież, która do nas przyjedzie, będzie chciała spędzić ten czas na modlitwie, ale też na różnego rodzaju aktywnościach. Będzie festiwal talentów z prezentacją na Placu Papieskim w Sosnowcu, zwiedzanie Oświęcimia czy mini – pielgrzymka piesza na Jasną Górę. Już widomo, że goście zza granicy pojadą do miejscowości Wrzosowa, by przejść 14 kilometrów 300 metrów na Jasną Górę.

W Sosnowcu na Placu Papieskim z kolei międzynarodowe spotkanie będzie nosiło tytuł „Miłość silniejsza, niż śmierć”. Goście będą bowiem po zwiedzaniu Obozu Zagłady w Oświęcimiu. Będzie to czas świadectw przeplatanych muzyką i multimediami. Oczywiście zarys tego spotkania dopiero się tworzy, więc z każdym miesiącem będzie o nim wiadomo więcej. A dla młodzieży z naszej diecezji przygotowywane jest miasteczko namiotowe w Jerzmanowicach, by na spotkanie z papieżem Franciszkiem było jak najbliżej.

Najważniejsze terminy:

20 lipca 2016 (środa) – pielgrzymi z różnych zakątków świata będą przybywać do naszych parafii, wieczorem spotkanie zapoznawcze.

21 lipca (czwartek) – po śniadaniu w rodzinach, które będą gościć pielgrzymów i po porannej modlitwie w kościele będzie czas na program ustalony i przygotowane przez poszczególne dekanaty (zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych, mecze, koncerty, rajdy…)

22 lipca (piątek) – początek dnia taki sam, później wyjazd do Wrzosowej na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę z Mszą Świętą na wałach. Wieczorem goście powrócą do rodzin.

23 lipca (sobota) – początek dnia jak poprzednio. Później wyjazd do Oświęcimia i zwiedzanie Obozu Zagłady. Po południu i wieczorem spotkanie centralne na Placu Papieskim w Sosnowcu z Mszą Świętą celebrowaną przez biskupa Grzegorza Kaszaka.

24 lipca (niedziela) – śniadanie u rodzin, Msza Święta ze wspólnotą parafialną, obiad i czas spędzony wspólnie z rodziną gospodarzy i zaproszonych przez nich gości.

25 lipca (poniedziałek) – po śniadaniu u rodzin i modlitwie goście zostaną pożegnani, by udać się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Program ten może oczywiście jeszcze ulec korektom. Ale to będzie czas gościnności, dawania świadectwa wiary i radości.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Rok 2016 będzie bardzo bogaty w wydarzenia o charakterze religijnym. Będzie to bowiem w naszym kraju Rok Chrztu na pamiątkę 1050 rocznicy Chrztu Polski. Zgodnie z wolą papieża Franciszka obchodzić też będziemy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. A Polska i świat przeżyją Światowe Dni Młodzieży. Rozpocznie się też Sztafeta Modlitwy o Powołania. I o tym wszystkim mówili dziekani i duszpasterze młodzieży w czasie spotkania w Sosnowcu 31 października.

Bp Grzegorz Kaszak zaproponował, by 28 listopada do sosnowieckiej katedry przybyli przedstawiciele wszystkich naszych parafii. W czasie liturgii otrzymają świecę – symbol chrztu św. Dzień później świeca ta uroczyście zostanie wniesiona do naszych świątyń, by przypominać nasz chrzest.

Rok 2016 ma też być czasem modlitw o powołania. W tym roku akademickim przygotowanie do kapłaństwa rozpoczęły zaledwie trzy osoby. Na nic się zdadzą ludzkie wysiłki, jeśli Bóg nie będzie powoływał młodych ludzi do służbie w kapłaństwie i zakonie. Stąd pomysł Sztafety Modlitw o Powołania. Codziennie w jednej parafii modlić się będą wierni w tej intencji. Szczegóły są dopiero dogrywane.

8 grudnia w Kościele Powszechnym rozpocznie się Rok Miłosierdzia. Jest on kolejnym darem, którego znakiem będą szeroko otwarte Bramy Miłosierdzia. „Ojciec Święty upoważnia także biskupa diecezjalnego do wyznaczenia sanktuariów i innych kościołów o szczególnym znaczeniu, w których przez cały rok otworzona zostanie taka sama Brama Miłosierdzia” – czytamy w specjalnym dekrecie bp. Grzegorza Kaszaka, który został w tych dniach ogłoszony. Na mocy tego upoważnienia, aby dać możliwość przejścia przez Drzwi Święte, które staną się tym samym Bramą Miłosierdzia i by w ten sposób uzyskać odpust oraz duchowe łaski Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, wyznaczone zostały następujące świątynie: bazylika katedralną w Sosnowcu, bazylika pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu, bazylika pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, kolegiata pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie, sanktuarium pw. NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie – Osiedlu Stałym, kościół pw. św. Stanisława BM w Czeladzi. Ojciec Święty zaznaczył, że aby przeżyć i uzyskać odpust, wierni mają odbyć krótką pielgrzymkę do Drzwi Świętych, otwartych w każdej katedrze i w kościołach wyznaczonych przez biskupa „na znak głębokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia”. „Ważne jest, aby ten moment był połączony przede wszystkim z sakramentem pojednania i uczestnictwem we Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem. Konieczne będzie, by tym celebracjom towarzyszyło wyznanie wiary i modlitwa za mnie oraz w intencjach, które noszę w sercu dla dobra Kościoła i całego świata” – napisał papież Franciszek.

Najwięcej czasu w czasie sosnowieckiego spotkania poświęcono oczywiście Światowym Dniom Młodzieży. Ale o tym już za tydzień…