Proszę rodziny i wszystkich posiadających o przesyłanie zdjęć z radosnego wydarzenia z naszej parafii na adres
ireneuszkwoka@gmail.com
Będziemy publikować zdjęcia na stronie.
Środa, 20 lipca 2016r., to oficjalny termin rozpoczęcia Dni w Diecezji ŚDM. Do kolejnych miast przybywają zaproszeni pielgrzymi, a ci, którzy przybyli wczoraj lub wcześniej poznają nasze zwyczaje dzięki zaangażowaniu wolontariuszy. 20 osobowa grupa ze Włoch przyjechała do parafii wraz z kapłanem, franciszkaninem i siostrą zakonną. Pielgrzymi, po przyjeździe, zostali ugoszczeni posiłkiem, a następnie zostali odebrani przez oczekujące na nich rodziny.
CZWARTEK (21.07) – DZIEŃ DEKANALNY
Na centralną Mszę św. dnia dekanalnego pielgrzymi, wolontariusze oraz organizatorzy wspólnie przeszli z kościołów parafialnych do bazyliki NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, gdzie odbyła się Msza św. w czterech językach (po łacinie, polsku, czesku oraz włosku). Po Mszy wszystkie wspólnoty udały się przemarszem przez Dąbrowę Górniczą do Parku Zielona, gdzie zjedliśmy wspólny obiad. Następnie odbyły się warsztaty artystyczne oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne. Kulminacją był Bieg Samarytański, w którym każda grupa przybyła na ŚDM wystawiła 6 osobową reprezentację i pod przewodnictwem wolontariusza uczestniczyła w zmaganiach wokół jeziora Pogoria III uczestnicząc w konkursach. Po zmaganiach sportowych odbył się Festiwal Młodych, gdzie każda grupa goszcząca w dąbrowskich parafiach zaprezentowała się całej wspólnocie. Na zakończenie dnia wszyscy uczestniczyli we wspólnotowej modlitwie.
PIĄTEK (22.07) – DZIEŃ PIELGRZYMOWANIA
Oryginalny, nietypowy, zapadający w pamięć, cudowny, męczący – to tylko niektóre z określeń powtarzających się w podsumowaniu kolejnego dnia programu Dni w Diecezji ŚDM. 22 lipca goście z zagranicy wraz z kapłanami i częścią biskupów oraz opiekującymi się nimi wolontariuszami wyruszyli w pieszą pielgrzymkę do Częstochowy. Chcąc posmakować naszej religijności nie sposób nie wziąć udziału w tak charakterystycznym dla niej wydarzeniu! Do przejścia było ponad 15 kilometrów, co dla wielu okazało się sporym wyzwaniem. Mimo zmęczenia na postoju momentalnie zagościły tańce, pieśni i… gra w piłkę. Siły zapewniły przygotowywane całą noc paczki z prowiantem oraz… lody od ks. Jana Szkoca, który nie zawiódł także zagranicznych pielgrzymów. A potem już tylko pokłon przed Szczytem, chwila spojrzenia w miłosierne oczy Matki i Msza św. na Wałach koncelebrowana przez kilkunastu biskupów i ponad setkę księży.
SOBOTA (23.07) – DZIEŃ PAMIĘCI I MODLITWY (AUSCHWITZ i PLAC PAPIESKI)
Sobota to dla pielgrzymów z całego świata nie tylko dzień spotkania na Placu Papieskim. Przed południem odwiedzili oni były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz i Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Nawiedzenie miejsca kaźni 1,1 miliona Żydów, Polaków, ale także m.in. Węgrów, Francuzów, Holendrów, Greków, Czechów, Słowaków, Belgów i Niemców było życzeniem samych uczestników ŚDM. Wstrząsające przejście po specjalnie przygotowanej trasie wystawienniczej pozostawiło w wielu z nich niezatarte wrażenie. Nawiązaniem do tego faktu był także tytuł wieczornego spotkania na Placu Papieskim – „Miłość silniejsza niż śmierć”.
NIEDZIELA (24.07) – DZIEŃ RODZINNY
W niedzielę wszyscy goście z danej parafii spotkają się w niej na centralnej Mszy św. Czas spędzą wspólnie z naszymi rodzinami, a wieczorem wezmą udział w parafialnych festynach i czasie wspólnej zabawy. Będzie to też moment pożegnania – następnego dnia, w poniedziałek po porannej modlitwie w kościele goście wyjadą do Krakowa.