BISKUP WYŚWIĘCIŁ NOWYCH DIAKONÓW

W wigilię uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak wyświęcił sześciu kleryków naszego seminarium na diakonów. Tradycyjnie alumni przyjmują święcenia w parafii jednego z nich. Z Sułoszowej pochodzi Grzegorz Woszczek. Wraz z nim święcenia otrzymali klerycy Przemysław Długaj i Andrzej Hepek z parafii św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu, Adam Nackowski z parafii Bożego Ciała w Dąbrowie Górniczej, Paweł Krawczyk z parafii Nawrócenia św. Pawła w Dąbrowie Górniczej oraz Marcin Słodczyk z parafii świętych Archaniołów w Czeladzi.

Uroczystość zgromadziła licznych kapłanów, a także rodziny i przyjaciół nowych diakonów. W homilii Biskup skupił się na historii św. Szczepana – diakona i męczennika, przypominając dlaczego w Kościele wprowadzono instytucję diakonów. „Często mamy własne plany, ale Bóg powołuje nas i przeznacza do czego innego” – przypomniał Biskup podkreślając, że trzeba nam zaufać i w pełni zdać się na wolę Bożą.

„Mogą być takie chwile w życiu diakona i kapłana, kiedy będzie bardzo się trudził i czynił wiele dobra, a znajdzie się ktoś, kto będzie zazdrościł, oczerniał i kłamał. W tych chwilach trzeba pamiętać, że Bóg nie zostawi nas, podobnie jak nie opuścił św. Szczepana. Wystarczy otworzyć się moc Ducha Świętego!” – powiedział Biskup przypominając, że przyszyli kapłani zawsze muszą dobro nazywać dobrem, a zło złem.

Szczególne słowa wdzięczności i gratulacje Biskup skierował do rodziców oraz proboszczów nowych diakonów.

Po homilii i złożeniu przyrzeczeń dotyczących chęci przyjęcia święceń, celibatu, odmawiania Liturgii Godzin i posłuszeństwa Biskup wezwał wszystkich do modlitwy Litanią do Wszystkich Świętych, podczas której kandydaci leżeli na ziemi krzyżem. Po odśpiewaniu Litanii Biskup wypowiedział modlitwę konsekracyjną oraz nałożył ręce na głowy kandydatów. Moment ten to najważniejsza chwila liturgii – od tej chwili klerycy rzeczywiście stali się diakonami, co zewnętrznie wyraził przyjęty strój – przełożona przez ramię stuła i dalmatyka. Obrzęd święceń zakończyło wręczenie księgi Ewangelii oraz przekazanie pocałunku pokoju. Słowa wymawiane przy obrzędzie przekazania Ewangeliarza są posłaniem diakona do pracy duszpasterskiej: „Przyjmij Chrystusową Ewangelię, której głosicielem się stałeś; wierz w to co będziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i pełnij to, czego będziesz nauczać”.

Na zakończenie Mszy św. nowowyświęceni otrzymali swoje pierwsze dekrety, kierujące ich na rozpoczynającą się we wrześniu roczną praktykę diakońską. Diakon Przemysław Długaj odbędzie ją w parafii katedralnej w Sosnowcu, diakon Andrzej Hepek – w parafii św. Mikołaja w Targoszycach, diakon Paweł Krawczyk – w parafii św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu, diakon Adam Nackowski – w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach, diakon Marcin Słodczyk – w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu, a diakon Grzegorz Woszczek – w parafii św. Barbary w Sosnowcu.

zródło: www.diecezja.sosnowiec.pl.

Naszego parafianina dk. Adama Nackowskiego zapewniamy o modlitwie i życzymy mu obfitości łask Bożych i błogosławieństwa oraz niegasnącego zapału do odkrywania w sobie charyzmatu służby względem tych, do których został posłany.