Pielgrzymka do Fatimy

W dniach 20-24 stycznia 2020 roku grupa pielgrzymów z naszej parafii odwiedziła Portugalię, aby ukłonić się Matce Bożej z Fatimy. W czasie tego wyjazdu zostały nam przekazane relikwie świętych pastuszków fatimskich – Franciszka i Hiacynty Marto.

Naszą podróż rozpoczęliśmy w Krakowie, by po trzech godzinach lotu wylądować na lotnisku w Porto. Tutaj mieliśmy okazję zapoznać się z zabytkami tego starego portugalskiego miasta – romańską katedrą – Se – pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a zatem takim jakie ma i nasza sosnowiecka bazylika. Wszyscy byli pod wrażeniem prastarych murów a także krużganków ozdobionych charakterystycznymi portugalskimi płytkami azulejos. Sprzed katedry roztaczał się piękny widok na wąskie uliczki starego miasta schodzące w dół aż na nabrzeże rzeki Duero.

Katedra w Porto

W godzinach wieczornych dotarliśmy do Fatimy. Następny dzień zaczęliśmy od wizyty w sanktuarium. Po obu stronach placu znajdują się dwa kościoły: pierwsza bazylika, znana z wszystkich pocztówek z Fatimy – kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej otoczony kolumnadą.

Po drugiej stronie placu znajduje się nowa bazylika Trójcy Przenajświętszej zbudowana w 2007 roku. My nasze kroki skierowaliśmy do stojącej w połowie placu kaplicy – miejsca gdzie Matka Boża objawiła się pastuszkom. Następnie skierowaliśmy się do położonego nieopodal sanktuarium fundacji św Franciszka i Hiacynty, gdzie otrzymaliśmy relikwie świętych pastuszków.

Następnie powróciliśmy do sanktuarium, aby przy grobach świętych w bazylice podziękować za ten niezwykły dar. W godzinach popołudniowych celebrowaliśmy eucharystię w kaplicy św Rodziny, a następnie uczestniczyliśmy w różańcu przy kaplicy objawień.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy bardzo wcześnie. O 7 rano mieliśmy bowiem możliwość celebrowania eucharystii właśnie w kaplicy objawień. Dla wszystkich był to bardzo wzruszający moment. Potem każdy z nas miał możliwość ponownych odwiedzin wszystkich miejsc w sanktuarium. Podczas wizyty odwiedziliśmy też pobliską wioskę Aljustrel, gdzie zachowane są miejsca gdzie wychowywały się dzieci z Fatimy. W ich domach rodzinnych znajdują się obecnie muzea przedstawiające zwyczaje i życie z początku XX wieku.

W Aljustrel.

Z żalem opuszczaliśmy Fatimę. Ale czekało na nas jeszcze wiele ciekawych miejsc. Pierwszym z nich był klasztor zakonu Templariuszy w Tomar, z ośmiokątnym kościołem i krużgankami tworzącymi prawdziwy labirynt. Stamtąd w drodze do Lizbony odwiedziliśmy jeszcze najdalej wysunięte na zachód miejsce w Europie – przylądek Roca. Wieczorem osiągnęliśmy ostatni punkt naszego wyjazdu – stolicę – Lizbonę.

W ostatnim dniu mieliśmy możliwość zapoznania się z wszystkimi jej najważniejszymi zabytkami: więżą w Belem, przepięknym klasztorem Hieronimitów z charakterystycznymi dla Portugalii zdobieniami w stylu manuelińskim.

Klasztor Hieronimitów w Belem
Katedra w Lizbonie.

Odwiedziliśmy zabytkową dzielnicą położoną na wzgórzach – Alfamę. Starym zabytkowym tramwajem dostaliśmy się do katedry – która jest znana jako miejsce urodzenia patrona naszego księdza proboszcza – św. Antoniego Padewskiego. Kolejnego dnia pełni wrażeń i wdzięczności Bogu za możliwość odwiedzenia Fatimskiej Pani powróciliśmy do Polski.