Pielgrzymi trud

W dniu 23 sierpnia 2015 r. z kościoła na Syberce na Jasną Górę wyruszyła Pielgrzymka Zagłębiowska. Po Mszy św. odprawionej przez bp Grzegorza Kaszaka pątnicy ruszyli na trzydniowe wędrowanie.

Do Częstochowy pątnicy doszli w czwartek, 25 sierpnia. Pielgrzymka Zagłębiowska jest jedną z najkrótszych pielgrzymek na Jasną Górę. Pielgrzymka z Będzina liczyła nieco ponad 1400 osób w 14 grupach.

Wśród pątników znalazła się grupa  naszej parafii. Pielgrzymi wędrowali w VII grupie, której patronem jest MB Anielska. Z Syberki  powędrowali do Zendka, gdzie zaplanowany był pierwszy nocleg. Z Zendka wczesnym rankiem wyruszyli w najdłuższy odcinek pielgrzymki. Prowadził on do miejscowości Nierada, gdzie pielgrzymi spędzili noc. Z Nierady pątnicy wyruszyli do Częstochowy. Pielgrzymka Zagłębiowska weszła na Jasną Górę 25 sierpnia około godziny 13.00. Witał ją m.in. bp Grzegorz Kaszak. Następnego dnia pątnicy wzięli udział w obchodach uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

Dlaczego warto iść na pielgrzymkę……..

1. Bo każdy ma za co dziękować: „W każdym położeniu dziękujcie, taka jest wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.” (1Tes 5:16-18)
2. Bo każdy ma za co przeprosić: „Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone” (Dz 3:19)
3. Bo każdy ma o co prosić: „Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie.” (Mt18:19)
4. Bo idziemy do Maryi, która „jest nam dana, aby pomagać w nawiązywaniu prawdziwszej i i bardziej osobistej relacji z Jezusem” (Jan Paweł II)
5. Bo na pielgrzymim szlaku spotkasz ludzi, których może nie znasz, ale łączy Cię z nimi wiele: wspólna modlitwa, wspólna droga, wspólne posiłki, wspólny trud, wspólny cel, a do tego tak samo zniszczone buty, zakurzone ubranie i butelka wody w plecaku;
6. Bo wędrowanie uczy radości z małych rzeczy: z kubka kompotu, drzewa, które daje kawałek cienia, uśmiechu na twarzy brata, czy z małego świeżego ogórka…
7. Bo są to najpiękniejsze rekolekcje, podczas których wiele musisz dać z siebie, ale jeszcze więcej otrzymujesz;
8. Bo można się pomodlić w sposób, w który być może jeszcze nigdy nie miałeś okazji się modlić;
9. Bo każdego dnia na trasie możesz skorzystać ze spowiedzi świętej i spowiednik zawsze poświęci Ci tyle czasu, ile będziesz potrzebować – niektórzy mówią, że to właśnie na pielgrzymce mieli okazję odbyć spowiedź swego życia…

gr7