PRZED ŚWIATOWYMI DNIAMI MŁODZIEŻY

Zaradzajcie potrzebom świętych. Przestrzegajcie gościnności” (Rz 12,13)

„Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę” (Hbr 13,2)

  1. Jaką liczbę pielgrzymów rodzina może przyjąć?

Liczba przyjmowanych pielgrzymów jest uzależniona od woli oraz indywidualnych możliwości danej rodziny, niemniej jednak prosimy o przyjęcie min. dwóch pielgrzymów. Należy pamiętać, że będą to osoby tej samej płci oraz że wymagana powierzchnia noclegowa dla jednego pielgrzyma to 3m2.

  1. Czy rodzina dostanie informacje dotyczące szczególnych wymagań pielgrzymów (choroby, alergie, diety etc.)?

Rodzina przyjmująca pielgrzymów, powinna zagwarantować miejsce noclegowe (ok. 3m2 na osobę) oraz możliwość skorzystania z łazienki/toalety. Nie ma obowiązku zapewnienia wyżywienia (jednak jeśli będzie istniała taka możliwość, prosimy o przygotowanie śniadań dla pielgrzymów, którzy goszczą u rodziny). Nie ma obowiązku dostosowywania się do szczególnych wymagań żywieniowych poszczególnych pielgrzymów. Osoby z problemami zdrowotnymi (choroba przewlekła, alergia) są zobligowane do zapewnienia sobie we własnym zakresie niezbędnych środków farmakologicznych itp.

  1. Kiedy rodzina otrzyma informacje, że zostaną u niej zakwaterowani pielgrzymi?

Rodzina otrzyma informację o możliwości zakwaterowania u niej pielgrzymów, od przewodniczącego lub członka Komitetu Parafialnego. Oni natomiast informacje otrzymają od Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 w momencie, kiedy zarejestrowana grupa pielgrzymów zostanie przydzielona do konkretnej parafii jako swojego miejsca zakwaterowania na okres pobytu w Krakowie.

  1. Z którego miejsca rodzina odbiera pielgrzymów?

Pielgrzymi, zostają dowiezieni do Kościoła w parafii, w której maja zostać zakwaterowani. Na miejscu członek Komitetu Parafialnego odpowiedzialny za zakwaterowanie, przydziela poszczególne osoby do konkretnych rodzin. Z tego miejsca rodzina odbiera pielgrzymów i zabiera na  miejsce noclegu.

  1. W jakich godzinach pielgrzymi będą przebywać u rodzin?

Pielgrzymi będą u rodzin przede wszystkim nocować. W ciągu dnia uczestniczyć będą w wydarzeniach organizowanych w ramach Światowych Dni Młodzieży. Dodatkowo Komitet Parafialny udostępni rodzinom przyjmującym pielgrzymów plan pobytu pielgrzymów w czasie ŚDM.

  1. Czy rodzina powinna zorganizować pielgrzymom czas wolny?

Nie. Pielgrzymi realizują program ogólny ŚDM.

  1. Czy można zrezygnować z zadeklarowanego wcześniej przyjęcia pielgrzymów?

W nieprzewidzianych sytuacjach losowych istnieje taka możliwość. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji, należy o tym niezwłocznie poinformować Komitet Parafialny.

  1. Czy można zadeklarować przyjęcie osoby niepełnosprawnej?

Tak, o ile dana rodzina ma możliwość zapewnienia osobie niepełnosprawnej odpowiednich warunków. W deklaracji należy umieścić informację dotyczącą rodzaju  niepełnosprawności pielgrzyma, którego ma się gotowość przyjąć.

  1. Kto pokrywa szkody, jeśli takowe wystąpią?

Ewentualne szkody będą pokrywane ze środków Komitetu Organizacyjnego.
W przypadku zaistnienia szkody należy zgłosić ją do Komitetu Parafialnego.

  1. Czy dane osobowe pielgrzymów, których dana rodzina przyjmuje będą udostępnione gospodarzom domu?

Nie. Rodziny nie otrzymują takich informacji. Kontakt z przewodniczącym Komitetu Parafialnego utrzymywać będzie jedna osoba wydelegowana z zarejestrowanej grupy i to jej dane kontaktowe zostaną przekazane przewodniczącemu.

Liczy się gościnność i serdeczne przyjęcie; język, wielkość mieszkania i zasobność domu nie są ważne. ŚDM w Krakowie to super okazja, żeby dać świadectwo o gościnności Polaków, ale też świadectwo wiary i tradycji; to szansa na poznanie wielu ludzi. Pielgrzymi to młodzież – nie mają dużych wymagań, nie muszą mieć łóżka, wystarczy materac, karimata… Dla mnie

to właśnie to, co się działo w domach – ciepłe, bezinteresowne przyjęcie, rozmowy z ludźmi, wspólna modlitwa – były najważniejsze w całym wyjeździe i pozostawiły najwięcej wspomnień”

„Weronika Griszel, uczestniczka ŚDM w Kolonii 2005, Madrytu 2011 i Rio 2013

Pobyt na ŚDM czy to w Niemczech, w Hiszpanii czy w Brazylii, był pięknym doświadczeniem wiary i gościnności mieszkających tam rodzin. Najczęściej nie mieli jakichś ekstra warunków, zdarzyło nam się spać zarówno w willach, jak i w dzielnicach biedy, na przykład w Brazylii. Najważniejsze było to, że otwierali dla nas swoje serca, domy i lodówki. Dawali nam więcej niż dach nad głową i kawałek chleba, dawali nam bezcenne świadectwo szczerej wiary, widzieli w nas przyjaciół Chrystusa i Jana Pawła II”.

kjk

(smds@smds.pl)160103Deklaracja1