Słowo ks. Proboszcza z okazji zakończenia wizyty duszpasterskiej

Drodzy Parafianie!
Jeszcze raz, tym razem nie z ambony ale na lamach gazetki parafialnej szczerze dziękuję wszystkim którzy przyjęli nas kapłanów do swoich domów podczas tegorocznej wizyty duszpasterskiej – kolędy. Jako oficjalna wizyta duszpasterska miała ona na celu modlitwę o Boże błogosławieństwo dla domu i wszystkich jego domowników na nowy rok, pomaga nam się poznać, zorientować w  sytuacji życiowej parafian, bardzo często kolęda była dla nas możliwością rozmowy na wielorakie tematy, często niełatwe. Szczerze raduje nas fakt, że większość osób przyjmujących kapłanów wie czym jest kolęda i tak ją właśnie postrzega. Dodatkowo, w każdym domu było przygotowane miejsce dla kapłana, stół z krucyfiksem, świecami i wodą święconą, bardzo często dzieci przynosiły swoje szkolne zeszyty by wpisać im znak obecności księdza. Pokrzepiający jest też fakt, że w większości domów widać ich chrześcijański charakter np. poprzez obrazy, krzyże zawieszone na ścianach mieszkań. Dziwić może fakt powtarzania tego przez mnie, jest to jednak dziś szczególnie ważne by wchodząc do czyjegoś domu móc od razu zobaczyć co jest dla domowników istotne, co zajmuje w ich życiu szczególne miejsce, wokół Kogo skupia się ich dom. Niegdyś w każdym chrześcijańskim domu święty obraz, krzyż, relikwia świętego zajmowały najważniejsze miejsce, były otaczane szczególną czcią choć często nabywane były za cenę wyrzeczeń i ofiary nigdy nie były to przecież i nadal nie są tanie przedmioty.

W czasie wizyty przyjęło nas prawie 1.400 rodzin co stanowi około 65 % wszystkich mieszkań należących do terenu naszej parafii. Na jej terenie jest zameldowanych 6.700 osób – bez względu na to czy są oni wierzący, niewierzący lub wyznają inną wiarę. Nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić. Z rozmów z parafianami wiemy, że bardzo wiele z nich nie przebywa nawet na terenie parafii. Dużo szczególnie młodych ludzi wyjechało w inne części świata w poszukiwaniu lepszej pracy i płacy a bardzo wiele starszych osób przeprowadziło się w swoje rodzinne strony i nie przebywa fizycznie w swoich „blokowych” mieszkaniach będą jednocześnie nadal tam zameldowanymi do czego mają oczywiście prawo.

Składamy także wielkie „Bóg zapłać” za wszystkie ofiary jakie złożono na potrzeby naszej parafii. Z ofiar na kościół zebraliśmy 12.980 złotych, dodatkowo z ofiar tzw. kolędowych 4.690 złotych. Szczegółowo wyczytywaliśmy liczby składanych ofiar z poszczególnych ulic w niedziele po zakończeniu i po podsumowaniu kolędy, były one także wywieszone w gablocie przy wyjściu z kościoła, nie będę ich więc tutaj dodatkowo przytaczać. W tym miejscu składam także podziękowanie ministrantom, którzy trudzili się „zapisując” ludzi na dni kolędy i towarzysząc kapłanom w ich parafialnym pielgrzymowaniu. Miejmy nadzieje, że za rok uda nam się spotkać w jeszcze większym gronie.

Bóg zapłać, szczęść Boże!