Pielgrzymka do Medjugorje

W dn.20 04.2012 roku o godz.20.00 odprawiliśmy mszę św. i wyjechaliśmy do Chorwacji. Wraz z Ks. Jackiem opiekunem duchowym było nas 46 osób

Pierwszym punktem programu były Jeziora Plitvickie. Przepiękny zespół jezior wodospadów skał i zieleni. Ktoś powiedział, że jeżeli raj tak wygląda to chciałby tam ciągle być. Po noclegu w hotelu wyruszyliśmy do Medjugorje do Sanktuarium MB Królowej Pokoju. Naszym miejscem zakwaterowania był pensjonat w Medjugorje. Tam uczestniczyliśmy w pięknej międzynarodowej mszy św. którą koncelebrowało 50 kapłanów z różnych stron świata i tysiące wiernych , najwięcej z Włoch. W następnym dniu pojechaliśmy do miasta Mostar które znajduje się na terenie Bośni jak i Medjugorje. Zwiedzaliśmy to miasto w którym mieszkają katolicy Chorwaci i Bośniaccy Muzułmanie, odprawialiśmy mszę w kościele Ojców Franciszkanów i zwiedzaliśmy meczet i stare ulice miasta . Po południu odmawiając modlitwę różańcową wyszliśmy na górę objawień Podbrdo. W następnym dniu odprawiliśmy drogę krzyżową na wysokiej górze pełnej dużych kamieni, na szczycie której widnieje piękny krzyż i z której widać piękne krajobrazy. Góra Objawień i góra na której jest droga krzyżowa była piękną ucztą duchową dla nas. Uczestniczyliśmy we mszy św. dla Polaków której Przewodniczył nasz przewodnik duchowy Ks. Jacek. Pielgrzymi ciągle w wolnym czasie przychodzili do sanktuarium i pod Figurę Jezusa Zmartwychwstałego z którego co jakiś czas spływają krople wody , które pielgrzymi wycierają w swoje zakupione specjalne chusteczki. Na dzień dzisiejszy naukowcy nie mogą udowodnić skąd to woda i jest to traktowane jako cud. Kolejnym punktem programu było przepiękne miasto Dubrownik wraz ze starym miastem i murami obronnymi po których można chodzić, widać z nich piękne krajobrazy morza, wysp i gór. Byłem w wielu krajach ale takiego miasta , takiej pięknej lini brzegowej, takich krajobrazów jak w Dubrowniku i w tej części Chorwacji nie widziałem co właśnie tam. W tym mieście odprawialiśmy mszę św. zwiedzaliśmy to miasto św. Błażeja, Katedre Wniebowzięcia z relikwiami św. Błażeja, Studnie Onufrego i wiele innych zabytków.

Naszym stałym przewodnikiem była Pani Basia z Krakowa, która pięknie nam wszystko opowiadała i pokazywała, natomiast w każdym z tych miejsc mieliśmy miejscowych przewodników chorwackich i bośniackich. W ostatnim dniu pielgrzymki wyjechaliśmy z Medjugorje do miasta Split, tam odprawiliśmy mszę św. zwiedzaliśmy Pałac Dioklecjana, Katedrę, stare miasto, punkt widokowy miasta, port i plaże, niektórzy nawet się trochę kąpali inni zamoczyli nogi. Pielgrzymka była cudowną przygodą. Można było nacieszyć duszę tymi przeżyciami i oczy tymi cudownymi krajobrazami. Na przyszły rok już planujemy pojechać do innych sanktuariów może to będzie Lourdes i La Salette. Zabaczymy.